Centrum Železných hor

Zimní běžkařské trasy

Běžkařské trasy byly vyznačeny a zprovozněny v r. 2007, protože zdejší oblast vždy byla přirozenou oblastí pro tento zimní sport. Trasy jsou v terénu značeny pouze na křížení cest. Jsou udržovány v souvislosti na počasí a kvalitě sněhu. Údržba je zajišťována na náklady členských obcí. Úprava je prováděla odpovídající technikou - skútrem a čtyřkolkou se stopovacím zařízením.
Provozovatelem tras je mikroregion Centrum Železných hor.
Vstup a pohyb v trasách je na vlastní nebezpečí. Trasy křižují komunikace.

Trasy jsou vedeny vhodným, léty prověřeným terénem s přirozenými dalekými výhledy do kraje. Orientační a informační systém běžeckých tras se stále zkvalitňuje. Postupně se buduje i zázemí pro případ zhoršeného počasí - krytá sezení. V současné době probíhá změna systému videokamer. Trasy se v terénu přizpůsobují aktuálním sněhovým podmínkám - možná změna oproti mapě.
Trasy jsou zokruhované a lze jejich délku kombinovat. V případě dobrých sněhových podmínek jsou všechny trasy vzájemně propojeny. 

Aktuální informace


Pondělí 4. 2. Trochu připadlo, tak jsem vyjel  z Ústupek směr Krásné. Po přidání zátěže na stopaře to dělalo vcelku pěknou stopu, která když  
                       trochu umrzne, tak by mohla vydržet. Bohužel jsem skončil před svážnicí pod Krásným. Technika nevydržela, byl jsem rád, že jsem 
                       se vrátil k silnici, kde jsem byl potupně naložen a odvezen. Oprava je vyjednána a doufám, že do příští sněhové nadílky, bude vše      
                       v pořádku. J.Z.

                     
Upozornění: stopy vedené mimo značené okruhy většinou slouží k přejezdu techniky z bodu A do bodu B, takže opatrně!!


Trasa  1
Trasa spojující Nasavrky, České Lhotice a Krásné. Délka je cca 11 km.

Trasa  2 
Trasa v okolí Krásného v 600 m n. m. Tvoří ji dva malé okruhy po cca 4 km. Trasa je v nejvyšším bodě, takže sněhové podmínky na ní bývají nejlepší. Bývá zprovozněna první a většinou vydrží nejdéle.

Trasa  3
Trasa z Krásného okolo Prosíčky na Ústupky a zpět. Délka je cca 15 km.

Trasa  4
Trasa vedoucí z Hořelce nebo Horního Bezděkova na Prosíčku, kde se napojí na trasu č. 3 (Krásné - Ústupky). Nad Horním Bezděkovem je malý okruh s nádherným výhledem na bojanovské údolí. Délka je cca 5 km.

Trasa 5
Okruhy na loukách u Kovářova.

Trasa 6
Délka je cca 10 km - Trasa spojující Horní Bradlo, Modletín, Spálavu a Lipku. Bývá napojena na stopu
z Trhové Kamenice, Slavíkov, Údavy.
AKTUÁLNÍ STAV BĚŽKAŘSKÝCH TRAS
 červená - neupraveno 
 zelená - upraveno 
 oranžová - částečně upraveno 

člen
Železnohorského
regionu
logo: MAS Železnohorský region