Centrum Železných hor

Kapela souboru Libín-S na oslavách na Vítkově hrádku

Před pěti lety byl pro veřejnost otevřen nejvýše položený český hrad - Vítkův Hrádek. Hlavní podíl na tom mělo občanské sdružení Vítkův Hrádek.
V sobotu 3. července 2010 se za krásného letního počasí konala na Svatém Tomáši oslava. Nejprve se v 10:00 hodin konala slavnostní mše svatá v kostele Božího těla, potom se přenesly aktivity na hradní ruinu Vítkův Hrádek, čili Vítkův Kámen.

Od jedenácti hodin se v hranolové věži rozezněly melodie a písničky v podání kapely folklorního souboru Libín-S Prachatice.
Téměř pět hodin si návštěníci hradu spolu s prachatickou folklorní kapelou zpívali především lidové písničky z jižních Čech. Občas byl proud melodií přerušen povídáním kapelníka Františka Jordáka, jeho studnice vtipů a historek byla snad nevyčerpatelná.
Návštěvníci hradu si s kapelou souboru Libín-S nejen zazpívali, na hradě dokonce se i tancovalo.

Ve dvě hodiny po poledni se ze Svatého Tomáše vydal královský průvod. Král doprovázený podkoním a purkmistrem hradu, za ním průvod poddaných. Dobrotivý král se svatováclavskou korunou na hlavě kynul svým okolo stojícím. Mávání na pozdrav, občasné zvolání "Ať žije král!" nebo "Ať žije jeho královská výsost!"
Co se však nestalo? Asi na půli cesty mezi Svatým Tomášem a hradem banda lapků a povalečů přepadla královský průvod. Nezastavili se ani před přítomností českého krála. Počala bitka odvážných a odhodlaných královských stráží a lupičů.
Bohu díky, stráži se nejen podařilo přinutit lupiče k ústupu, několik lapků se podařilo zatknout a předvést je králi na hradě. Na hradě potom proběhnul královský soud.

Hradem se stále ozývaly melodie kapely Libín-S.
Jeho královská výsost vystoupala až do hradní hranolové věže a přišla mezi prostý lid, který se bavil při hudbě a písničkách jihočeských venkovanů. Král ukázal, že drží ochrannou ruku i nad venkovským lidem. Dvě ženy v jednoduchých krojích, byly to paní Helena a paní Stanislava, symbolicky zakryl svým nádherným pláštěm.

Před pátou hodinou odpoledne kapela zahrála už úplně poslední písničku, František Jordák se rozloučil posledním vtipem. Folklorní melodie vystřídaly melodie folkové.
Folklorní soubor Libín-S Prachatice můžete v letošním roce ještě vidět a slyšet:
- Hudební festival v Jámě, 17.07.2010
- Soumarské slavnosti, Grainet, Bavorsko, 18.07.2010
- Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu na Jeleních Vrších. 15.08.2010
- Mezinárodní dudácký festival Strakonice, 28.08.2010
- Závěr plavební sezóny, Jelení Vrchy, 18.09.2010

Ing. Hynek Hladík
předředa folklorního sdružení Libín-S
a plavební ředitel
e-mail hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com

Zveřejněno 07.07.2010 v 19:38 hodin
člen
Železnohorského
regionu
logo: MAS Železnohorský region