Centrum Železných hor

Tří králové v Kovářově

Jihočeský folklorní soubor Kovářovan,
Kovářov 398 55
Tisková zpráva
Ve čtvrtek 6. ledna, na den svátku Tří králů, se děti z Kovářova sešly k obchůzce po vsi. Převlékly se za Kašpara, Melichara a Baltazara, navštěvovaly jednotlivé domy, aby zde povinšovaly domácím štěstí, zdraví a dlouhá léta.
O lidových zvycích se dovídáme i z knihy Čeňka Zíbrta, rodáka z Kovářovska, "Veselé chvilky v životě lidu českého", ze které vybíráme:
Oblíbenou zábavou, jejíž původ dlužno hledati v křesťanské legendě o sv. Třech králích, bylo a jest posud chození Tří králů, chození s hvězdou. Staročeská pacholata chodívala "s hvězdou", připomínajíce přiměřenými zpěvy památku Tří králů. Zpěvy ty bývaly dramatisovány a tak vznikaly tříkrálové hry, komedie o Třech králích.
Na den sv. Tří králů a dny následující chodil "kantor" (později učitel) od domu k domu ve farní osadě, aby napsal katolickým hospodářům na dveřích nebo na jiném přiměřeném místě svěcenou křídou "tři krále". Psala se pouze písmena začáteční K+M+B, někdy místo "K" také "C". Za napsání "tří králů" dávala se koleda peněžitá, groš i více. Tato dávka, prvopočátečně dobrovolná, stala se ponenáhlu zvykem a později povinností. Kde byla k očekávání značnější koleda, tu se psala ozdobná písmena proplétaná a mezi sebou spojená všelikými větvičkami, lístky a křížky. Za nimi neb pod nimi psal se letopočet. Někde provázel kantora kostelník, který s kadidelnicí v ruce vykuřoval obydlí. Také ministranti účastnili se průvodu jako zpěváci. Když v pozdější době učitelům bylo zapovězeno psaní "tří králů", nechtěli někteří hospodáři odváděti "koledy", namítajíce, že pouze za "psaní tří králů" se platí, a požadovali, aby se tak dělo dále.
Folklorní soubor Kovářovan
Tři králové v Kovářově

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 07.01.2005 v 09:49 hodin
člen
Železnohorského
regionu
logo: MAS Železnohorský region