Centrum Železných hor

Zimní běžkařské trasy

Běžkařské trasy byly vyznačeny a zprovozněny v r. 2007, protože zdejší oblast vždy byla přirozenou oblastí pro tento zimní sport. Trasy jsou v terénu značeny pouze na křížení cest. Jsou udržovány v souvislosti na počasí a kvalitě sněhu. Údržba je zajišťována na náklady členských obcí. Úprava je prováděla odpovídající technikou - skútrem a čtyřkolkou se stopovacím zařízením.
Provozovatelem tras je mikroregion Centrum Železných hor.
Vstup a pohyb v trasách je na vlastní nebezpečí. Trasy křižují komunikace.

Trasy jsou vedeny vhodným, léty prověřeným terénem s přirozenými dalekými výhledy do kraje. Orientační a informační systém běžeckých tras se stále zkvalitňuje. Postupně se buduje i zázemí pro případ zhoršeného počasí - krytá sezení. V současné době probíhá změna systému videokamer. Trasy se v terénu přizpůsobují aktuálním sněhovým podmínkám - možná změna oproti mapě.
Trasy jsou zokruhované a lze jejich délku kombinovat. V případě dobrých sněhových podmínek jsou všechny trasy vzájemně propojeny. Trasa  1 
Trasa spojující Nasavrky, České Lhotice a Krásné. Délka je cca 11 km.
Nasavrky:
Možnost na rozhlednu Boiku:Trasa  2 

Trasa v okolí Krásného v 600 m n. m. Tvoří ji dva malé okruhy po cca 4 km. Trasa je v nejvyšším bodě, takže sněhové podmínky na ní bývají nejlepší. Bývá zprovozněna první a většinou vydrží nejdéle.
Pro detaily tras klikněte níže na odkazy:
http://mapy.cz/s/gecagevesuTrasa  3

Trasa z Krásného okolo Prosíčky na Ústupky a zpět. Délka je cca 15 km.

Trasa  4

Trasa vedoucí z Hořelce nebo Horního Bezděkova na Prosíčku, kde se napojí na trasu č. 3 (Krásné - Ústupky). Nad Horním Bezděkovem je malý okruh s nádherným výhledem na bojanovské údolí. Délka je cca 5 km.

Trasa
Okruhy na loukách u Kovářova.

Trasa 6
Délka je cca 10 km - Trasa spojující Horní Bradlo, Modletín, Spálavu a Lipku. Bývá napojena na stopu
z Trhové Kamenice, Slavíkov, Údavy.AKTUÁLNÍ STAV BĚŽKAŘSKÝCH TRAS
 červená - neupraveno 
 zelená - upraveno 
 oranžová - částečně upraveno 

člen
Železnohorského
regionu
logo: MAS Železnohorský region