JIŽNÍ ČECHY ...cestou k jihu... Z okolí Prahy až k rakouským hranicím se vlní kraj plný slunce a radosti ze života. Je to malebná pohlednice českého venkova s červenými střechami a silnými kamennými zdmi, rámovaná svěžími zelenými lesy s lesklými hladinami řek a rybníků. Ať už navštívíte Tábor, Písek, Blatnou, Strakonice, Vodňany, Písek, České Budějovice, Třeboň nebo Jindřichův Hradec, pokaždé se dostanete do míst, kde dýchá historie a umění. Pro milovníky památek je tu nespočet povinných zastávek, často uprostřed bohaté rozmanité přírody. Vydejte se za dobrodružstvím úzkokolejnou železnicí do nitra České Kanady a toulejte se povalovými chodníčky po Červeném blatu, zkuste se plavit po Lužnici a Nežárce, objevte utajenou krásu Terezina údolí u Nových Hradů, vypravte se po trase nejstarší železnice na evropském kontinentě z Českých Budějovic třeba až do rakouského Lince a nakonec si vyzkoušejte, že jedině tady, v kraji vyhlášených třeboňských rybníků, dokážete obejít celý Svět.
-
Buškův hamr - funkční technická památka, rekonstruovaný vodní hamr z 18. století. V technické i obytné části dobové technické vybavení a nářadí, lidový nábytek, keramika.
-
Zámek Červená Lhota - renesanční zámek na malé skále uprostřed rybníka, oblíbená kulisa filmových pohádek. Renesanční a rokokové interiéry s cenným zařízením, anglický park s kaplí, kolem jezera turistická stezka.
-
Česká Kanada - oblast jihovýchodně od Jindřichova Hradce při historické hranici Čech a Moravy. Působivá lesnatá krajina s řadou rybníků, vodních toků a bizarních skalních útvarů (skalní mísy, viklany). Českou Kanadou prochází úzkorozchodná železnice Jindřichův Hradec - Nová Bystřice.
-
Hrad Helfenburk - rozsáhlé zříceniny rožmberského gotického hradu s valy, příkopy, mohutnými hradbami s dělovými baštami. Zachovány vstupní brány, torzo třípatrového paláce, z věže působivý výhled na Šumavu.
-
Zámek Hluboká nad Vltavou - pseudogotický romantický zámek, připomínající windsorskou Anglii, s přepychovými interiéry, unikátními dřevořezbami a cennými sbírkami. Zbrojnice, jízdárna s expozicí Alšovy jihočeské galerie, výstavy.
-
ZOO a
lovecký zámek Ohrada - barokní lovecký zámek s expozicí historie lesnictví, lovectví a myslivosti, rybářství a rybníkářství. Zoologická zahrada s převážně středoevropskou zvířenou.
-
Holašovice - jedinečně dochovaná jihočeská vesnice s domy ve stylu selského baroka, zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Náves s rybníkem, obecní kovárna, zemědělské usedlosti.
-
Chýnovská jeskyně - první turisticky zpřístupněná jeskyně na území České republiky (1868) s původními kamennými schodišti ve vrstvách mramorů a amfibolitů.
-
Zámek Jindřichův Hradec - rozsáhlý goticko-renesanční komplex kolem tří nádvoří, kde se prý zjevuje známá Bílá paní. Dobové nástěnné malby, půvabný renesanční zahradní rondel s koncertní síní, v přízemí Červené věže pozoruhodná Černá kuchyně.
-
Hrad Landštejn - mohutná pomezní pevnost kdysi střežila neklidné česko-rakouské hranice. Sbírky středověkých zbraní, obranný okruh s pozůstatky dělostřeleckých bašt, rozlehlá nádvoří, trosky hradních paláců, vyhlídková věž.
-
Zámek Orlík a
hrad Zvíkov - šlechtická sídla na skalách nad hladinou Orlické přehrady, před jejím napuštěním stály 60 m vysoko nad hladinou Vltavy. Rekreační oblast, vodní sporty, vyhlídkové plavby po přehradní nádrži, z věže Zvíkova výhled na soutok Vltavy s Otavou.
-
Písek - nejstarší gotický kamenný most v Čechách ze 13. století, vyzdobený barokními plastikami. Prácheňské muzeum s expozicí těžby a rýžování zlata v Pootaví.
-
Slavonice - historické město s řadou měšťanských domů s bohatými renesančními štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity a vstupními síněmi (mázhausy) se sklípkovými klenbami. Veřejnosti přístupné podzemí.
-
Tábor - městská památková rezervace s řadou památek, Husitské muzeum se zajímavými expozicemi včetně prohlídky táborského podzemí. V blízkosti města barokní poutní areál Klokoty, spojený s městem lipovou alejí s křížovou cestou.
-
Třeboň - lázeňské město s renesančním zámkem. Historické interiéry, zámecká konírna s expozicí chovu a výcviku koní, část obranného systému - kasematy a psí kuchyně, v zámeckém sklepení výstava Strašidla zemí Koruny české.
-
Třeboňsko - biosférická rezervace UNESCO a chráněná krajinná oblast. Úpravami původní močálovité krajiny vznikla důmyslná síť umělých stok a rozsáhlá rybniční soustava. Pestrá mokřadní a vodní vegetace, z velké části se zachovaly i původní meandrující řeky.
-
Řetězový most přes Lužnici - poslední empírový most tohoto druhu v Evropě, původně vedl přes Vltavu v Podolsku, posléze rozebrán a přenesen k obci Stádlec (1975). Nosné řetězy 90 m dlouhého a 8 m širokého mostu procházejí dvěma 7 m vysokými kamennými portály do kotevních bloků.