Centrum Železných hor

Hrad Rabí [ Hrad nebo zřícenina hradu ]

V poslední době se vede mezi historiky debata o tom, zda Rabí není starší, než uvádějí první písemné prameny. Ty se datují k roku 1380, kdy byli jeho držiteli pánové z Rýzmberka.

Nejstarší částí hradu je obytná a zárověň obranná věž, tzv. donjon, s přilehlou hradbou. Posléze byly přistavěny další objekty, čímž vzniklo první nádvoří se šedesát metrů hlubokou studní vylámanou ve skále a napájenou čtyřmi prasklinovými prameny. Nedaleko najdeme také vchod do tzv. hradní lednice - slepé chodby vyražené ve skále, kam se v zimě ukládaly bloky ledu z nedaleké řeky Otavy.

V druhé polovině 15. století, kdy vlastnil hrad šlechtický magnát Půta Švihovský z Rýzmberka, byl objekt značně přestavěn a rozšířen do dnešní podoby. Tehdy vzniklo velké druhé nádvoří, obehnané mohutným systémem hradeb s dělostřeleckými baštami, kostel Nejsvětější Trojice i důmyslný systém celkem šesti bran. Poté se v držení stavby vystřídalo několik šlechtických rodů, z nichž poslední - Lamberkové - hrad prodal za symbolickou jednu korunu horažďovickému Spolku pro zachování památek v okresech pošumavských. Ten zde provedl první záchranné práce. V roce 1954 přešel hrad do rukou státu a v roce 1978 byl vyhlášen národní kulturní památkou.

Majitel / Uživatel:
ČR / Národní památkový ústav v Plzni

Expozice:
V hradním sále je umístěna expozice středověkých kachlů s replikou pozdně gotických kachlových kamen a dále archeologické nálezy z přelomu 15. a 16. století. V hradní konírně se pravidelně konají výstavy obrazů, soch či fotografií a také svatební obřady.
Nejstarší část hradu, dvacet šest metrů vysoký donjon, slouží návštěvníkům za dobrého počasí jako rozhledna, ze které se naskytá zajímavý pohled na Šumavu, Sušicko a Horažďovicko.
Zpestřením prohlídky může být také zhlédnutí přehlídky dravých ptáků pod hradbami.

Zajímavost:
Hrad Rabí představuje největší hradní zříceninu v Čechách. Celková délka jeho zdiva je devět kilometrů.
V dobách husitských bouří se hrad proslavil tím, že při druhém jeho obléhání husity v oce 1421 zde přišel o své druhé oko slavný vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Podle pověsti o něj přišel, když odpočívali pod stromem a z hradu po něm vystřelili z kuše. Střela zasáhla strom, ze kterého se odštípla tříska a zasáhla hejtmanovo oko.

Otevřeno:
Duben a říjen
- víkendy a svátky 9.00 - 12.00, 13.00 - 15.00

Květen a září
- denně mimo pondělí 9.00 - 12.00, 13.00 - 16.00

Červen až srpen
- denně mimo pondělí 9.00 - 12.00, 13.00 - 17.00

Prohlídka:
- s průvodcem
- 1. trasa - 45 minut
- 2. trasa - 45 minut
- nejvíce 30 osob

Vstupné
Na jeden okruh:
- dospělí 35,- Kč
- děti 20,- Kč

Literatura
Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky
Čechy, Morava a Slezsko
Kateřina Sučková
Roman Abušinov

Hrady a zámky - Průvodce Českou republikou II.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Hrad Rabí
hrad
341 61 Rabí
Česko (CZ)
tel: (+420) 376 596 235
fax: (+420) 376 596 235

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Hana Wernerová (Folklorní sdružení ČR) org. 2, 03.10.2005 v 23:46 hodin
člen
Železnohorského
regionu
logo: MAS Železnohorský region