Centrum Železných hor

Příprava ukládání jaderných odpadů je velký test demokracie

Reakce na článek v MF DNES, příloha pro Plzeňský kraj, v sobotu 11.10.2008.
Upozorňuji, že nejsem odpůrce jaderné energetiky. Ale jsem Čech hrdý na svá občanská a lidská práva. (P.K.)
V červenci 2003 na mne "jakoby dýchl bolševik". Spolu s dalšími kolegy starosty jsem byl manipulován do role, jakou jsem zažíval před rokem 1989. Byli jsme postaveni do závažné situace, ke které nemáme právo se vyjadřovat, přestože se nás přímo týká. Jako zástupce jedné z vytypovaných obcí pro možné ukládání jaderného odpadu jsem byl pozván na informativní setkání s představiteli SÚRAO (Správa úložišť radioaktivních odpadů). Hlavní slovo měl ředitel vládní instituce. Dozvěděl jsem se, že na území naší obce, které má šest vesnic, probíhal v posledních devíti letech průzkum pro případnou stavbu úložiště. Nikdo z přítomných starostů a zástupců pověřeného města neměl o tomto průzkumu žádnou informaci. Stejně se divili i čelní představitelé krajského úřadu o několik dnů později. Ani oni nebyli obeznámeni s přípravami takové zásadní stavby v kraji, byť ve fázi průzkumu. Dále jsem se dozvěděl, že dotčená města a obce nemají, dle zákonů ČR, možnost jednat o takovéto stavbě na svém správním území, neboť nejsou rovnoprávnými účastníky řízení.
Ani nové kosmetické úpravy "Atomového zákona" stále neberou obce jako rovnocenného partnera.

Často mne zaráží, když se setkám s občanem Prahy či jiného většího města a on se mi zeptá:"Tak co, už jste si vyřešily ten váš problém na té vaší vesnici s tím vaším jaderným odpadem"? Cožpak se jedná o odpad a jen o náš lokální problém? Jedná o strategický materiál především pro výrobu elektrické energie. A to ne jen pro naše vesničky, ale pro každého občana naší vlasti.

Po posledních komunálních volbách proběhlo v Chanovicích několik setkání ředitele SÚRAO a některých jeho spolupracovníků se zastupiteli a starosty obcí možné lokality pro úložiště pracovně nazvané "Pačejov nádraží". Setkání se uskutečnila na žádost SÚRAO. Jelikož chápu nutnost hledat řešení jak a kam uložit jaderné odpady, vždy jsem žádosti pana ředitele vyšel vstříc. Pro jednání naše obec zajistila potřebné prostory a jednání probíhala dle režie státní instituce.
Zajímavé bylo první setkání s novými členy zastupitelstva obce. Ze strany pana ředitele zlehčování problematiky, zpochybňování údajů z oficiálních dokumentů, náznaky nabídek ke kupčení s budoucností našich vesnic, apod. Až úsměvné bylo, když jsem citoval z oficiálních materiálů SÚRAO technické údaje a pan ředitel mne nařkl z přehánění a čerpání informací z nejasných zdrojů. Upřesnil jsem, že se jedná o písemný materiál, který jeho úřad vytvořil. Na to označil za viníky špatných údajů projektanty, kteří prý ze zištných důvodů úložiště neúměrně zvětšují, aby mohli účtovat více peněz za nákladnější stavbu.
Příklad zlehčování, panem ředitelem byla přednesena informace o minimalizaci úložiště. V podkladech o činnosti SÚRAO je naopak uveden fakt, že došlo v zadání k rozšíření ploch úložiště. Z původně uvažovaných skládkových ploch 195 hektarů (do roku 2005) k požadavku na zvýšení ploch na 306 hektarů (rok 2006). Což je plocha cca pěti set fotbalových hřišť.
Výsledkem bylo jednomyslně přijaté usnesení zastupitelstva Obce Chanovice s nesouhlasným stanoviskem k budování jaderné skládky na území obce. Jen pro úplnost, patnáctičlenné zastupitelstvo naší obce vzešlo ze sedmi různých kandidátek a z řádných voleb.
Dalšího setkání se zúčastnili starostové a volení zastupitelé osmi obcí, celkem devatenácti vesnic. Prvně byla veřejně připuštěna možnost, že jaderné odpady by mohly být do budoucna převáženy z různých států do míst, kde budou dlouhodobá úložiště vybudována. Vše je prý jen na dohodě politických a finančních představitelů.
Velmi diskutované téma bylo "radar". Častokrát jsem se setkal s porovnáváním stavby úložiště a protiraketového radaru. Jedná se o náročné politické, technické, finanční a další náležitosti. Ale jeden jasný rozdíl zde je. Radar je zařízení, které je dočasnou stavbou maximálně na desítky roků. Továrnu, silnici, elektrárnu a další zařízení lze uzavřít a odstranit. Ale plánované hlubinné úložiště, tak jak je navrhované, zde má zůstat na desítky tisíc let! Není zde zachováno právo našim potomkům naše nynější rozhodnutí změnit.

Co nebylo rovnocenně partnersky řešeno ze strany státu je řádná a otevřená informovanost od počátku již při zahájení průzkumných prací. Silná nedůvěra obcí a jejich občanů vychází z nesystémového a přehlíživého chování vůči nim.
Proč na počátku nebyly předloženy jasné a v partnerském vztahu přímé náležitosti:
- Proč náš stát a náš občan potřebuje jadernou energetiku a úložiště?
- Co negativního souvisí s využíváním jaderné energetiky a s úložištěm?
- Jaké jsou technické potřeby pro řešení ukládání nynějších odpadů?
- Jak stát bude ekonomicky a společensky kompenzovat takovéto zařízení?

Byl jsem účasten semináře k novele Atomového zákona v Senátu. V zahraničních referátech byl kladen důraz na čtyři body, které mi zde zatím chybí:
1. Všeobecný dialog - pravidelná a otevřená informovanost s možností dotazů a vzájemná komunikace všech zúčastněných bez jakýchkoli zatajování.
2. Rovnost zúčastněných - rovnost jednotlivého občana v nejzapadlejší vísce a i té nejvyšší vládní instituce. Je nutné ctít neopakovatelnost každého člověka.
3. Kontrolu veškerých činností - potřeba ctít po celou dobu projetu. Od prvních přípravných kroků až po ukončení realizace a při provozu.
4. Odpovědnost - od první úvahy o jakékoli stavbě, od investora po nejdůležitější instituci. Odpovědnost je důležitá nejen v tuto chvíli pro nás. A i pro naše potomky musíme zachovávat možnost změnit naše nynější rozhodnutí se zpětnou vazbou.

Po listopadu 1989 jsem velmi vítal novou svobodu a demokracii. Představoval jsem si svobodu názorů, svobodu informací, svobodu spolurozhodování. Souvislosti s nátlakem státu při jednáních o úložišti jaderných odpadů mají k demokracii daleko. Problém ukládání nechť řeší odborníci, ale státní instituce nechť ctí občana, volené samosprávy a jejich práva.

Petr Klásek Černický, starosta Obce Chanovice od roku 2000


Několik informací ohledně úložiště, tak jak se nyní navrhováno:

V oficiální výroční "Zprávě" předložené Správou úložišť radioaktivních odpadů, se například uvádí, že vzhledem k dlouhodobé přípravě a případné realizaci úložiště:
- hrozí zdravotní a bezpečností rizika pro obyvatelstvo (nutno dále vyhodnocovat)
- hrozí ztráta tržní hodnoty objektů a pozemků v oblasti okruhu minimálně 10 km
- hrozí snížení poptávky po zemědělských a lesnických produktech z oblasti
- hrozí riziko poklesu podzemních vod a zánik místních zdrojů pitné vody
- hrozí negativní vlivy na životní prostředí a krajinný ráz území a okolí
- hrozí velké negativní vlivy na zachování a rozvoj rekreačních aktivit v území a okolí
- hrozí cílené vylidnění některé menší vesnice poblíž úložiště
- atd.

V této "Zprávě" jsou uváděny i předpokládané plochy pro jednotlivé součásti stavby:
- cca 306 hektarů hlubinného úložiště
- cca 19 hektarů povrchového areálu hlubinného úložiště
- dvě nové komunikační silniční napojení
- jedno nové železniční napojení
- další dva objekty mimo areál cca každý do 100 m2 pro důlní větrání, opět spolu se samostatnými komunikačními napojeními
- nové napojení do stávajících vodotečí pro stálé odvádění podzemních vod z úložiště
- případné další potřebné úpravy a skládky v okolní krajině

Dále nelze zapomínat, že při zpracovávání jaderných materiálů hrozí především:
-chybující lidský faktor při všech činnostech
-historická neznalost jaderné problematiky (prvopočátek před sto lety), co v budoucnu?
-teroristický útok na zařízení, jak při přepravě, tak na samotné úložiště
-havárie jakéhokoli druhu
-při skladování posuny v zemské kůře, praskliny ve skalním masívu a možnost průsaku vod
-jedná se o období skladování minimálně sto tisíc roků (dle odborných odhadů)


U časových náležitostí uvádím ze "Zprávy":
- 1990 - zahájení prací na hledání způsobu likvidace a vhodné lokality
- 2005 - "údajné vládní pozastavení prací"
- 2009 - zahájení fyzických průzkumných prací
- 2015 - určení dvou lokalit (hlavní a záložní)


!!Zde upozorňuji, že řádně zvolená zastupitelstva dotčených obcí, pověřeného města a kraje, byla o záměrech vybudovat na jejich správním území úložiště radioaktivních odpadů direktivně seznámena až na počátku léta 2003. Protože tehdy byly zahájeny pouhým okem viditelné přelety průzkumného vrtulníku nad jednotlivými lokalitami! Přitom průzkumy zde probíhaly již devět roků.

Petr Klásek, obec.chanovice@email.cz
DALŠÍ INFORMACE: Zámek Chanovice
Zveřejněno 17.10.2008 v 20:39 hodin
člen
Železnohorského
regionu
logo: MAS Železnohorský region