Centrum Železných hor

X. Jihočeský folklorní festival KOVÁŘOV, 3.-5.června 2005

Tisková zpráva - aktualizace 16.5.2005
Ve dnech 3.- 5. června 2005 se uskuteční jubilejní X. ročník Jihočeského folklorního festivalu v Kovářově. Zatímco některé folklorní festivaly usilují o co největší počet zahraničních účastníků, Kovářov se vydal jiným směrem, pro přátele tradiční lidové kultury neméně zajímavým. Představuje každoročně především soubory z národopisných regionů Jižních Čech, neodmítá však ani hosty ze vzdálenějších míst. Tímto charakteristickým rysem si získal přízeň návštěvníků z míst blízkých i vzdálených, kteří oceňují především jeho stylovou čistotu, autentičnost a výrazný přínos regionálním tradicím. Festival i pestrý kulturní život obce přispěly také k významnému ocenění - Obec Kovářov získala titul Vesnice roku a první místo v celostátním kole soutěže Program obnovy venkova.
minulé ročníky
Festival zahájí v pátek 3. června Dětský den, věnovaný především nejmenším nositelům lidových tradic. V zahajovacím programu "Vítáme vás v Kovářově", který začíná v 11 hodin, vystoupí domácí soubory Kovářovánek a Malý Kovářovan, Blaťáček ze Ševětína, Malý Furinat z Českých Budějovic a Oglíte z Lotyšska. V odpoledním programu návštěvníci uvítají pořad nejmladších zpěváků lidových písní "Jihočeský zpěváček".
Hlavní festivalový den, sobota 4. června, bude zahájen vypuštěním horkovzdušného balónu z areálu ZŠ v Kovářově hned v 7 hodin. V deset hodin bude zahájen kovářovský jarmark s ukázkami tradičních lidových řemesel. Dopolední program ocení zejména děti, pro které jsou připravena představení divadel "Fikar" z Nadějkova a "Na lžičku" z Prahy. Krásu a pestrost lidových krojů ocení diváci slavnostního průvodu souborů, který začíná ve 13 hodin. Hlavní festivalový pořad "V Kovářově podesáté" bude zahájen ve 14 hodin. Vedle domácího Kovářovanu v něm vystoupí soubory Javor z Lomnice nad Lužnicí, Bechyňská Duha z Bechyně, Písečan z Písku, Doudleban z Doudleb, Malý Furiant z Českých Budějovic, Libín - S z Prachatic, Blaťácký soubor ze Ševětína, Hořeňák z Lázní Bělohrad a Studánka ze Žďáru nad Sázavou. Večerní "Posezení pod kaštany" uzavřou "Hudební pozdrav Standy Hložka" a ohňostroj.
V nedělním programu "Veselé hry kovářovské" si užijí své zejména návštěvníci, mající sklony k soutěživosti. Samotné názvy disciplin: hod vidlemi na cíl, lovení jihočeského kapra nebo krmení velkého jedlíka napovídají, že o zábavu a legraci bude postaráno. Malým výletem účastníka festivalu bude vystoupení souboru Hořeňák na letní terase Hotelu Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí v 15 hodin. Festival uzavře "Posezení kovářovských souborů na radnici".
Výrazný regionální charakter festivalu přiměl k dlouhodobé spolupráci Český rzhlas České Budějovice. Také letos se uskuteční přímý přenos z festivalového pódia "Dostaveníčko s Českým rozhlasem České Budějovice" v sobotu 4. června od 12 do 13 hodin.
z minulých ročníků
Pořadatelem festivalu je Jihočeský folklorní soubor Kovářov ve spolupráci s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, Folklorním sdružením ČR, Obcí Kovářov a Jihočeským folklorním sdružením.
Festival se koná za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Jihočeského kraje, Asociace krajů ČR a Svazku obcí Milevska pod záštitou Jaromíra Talíře, poslance Parlamentu ČR, Jana Zahradníka, hejtmana Jihočeského kraje, Pavla Hrocha, starosty Obce Kovářov a Radima Uzla, předsedy Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu.
Patronem festivalu je energetická společnost ČEZ.
Generálním partnerem festivalu je Nadace Vltava, generálními sponzory jsou Zámek Orlík, ZVVL Milevsko, Hotel Zvíkov,, Milevská tiskárna, Explosive service Praha, Pekařství Kovářov a Česká spořitelna.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas České Budějovice, Radio Proglas, Radio Prácheň, Gimi televize, Mediatel -Zlaté stránky, Milevské noviny, Písecké postřehy a Táborsko.
Festival dále podporují CAC Leasing Praha, OSA - Ochranný svaz autorský, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičská vzájemná pojišťovna a další.

Zapsal: Jiří Pokorný

Kontakt: manželé Škochovi, tel.:382 594106 a 604 692062, milan.skoch@tiscali.cz
z loňska

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 2 názory)
W.20.05.2005 v 14:33
K festivalu Praha srdce národů zatím hledáme další informace, v tuto chvíli máme k dispozi jen již zveřejněné. S uvedením názorů proto počkejte nebo pošlete zajímavosti přo čtenáře k dispozici. Tento prostor dopřejte krásnému Jihočeskému folklornímu festivalu. Děkuji,

Vili Dekan20.05.2005 v 11:52
Přeji X. Jihočeskému folklornímu festivalu Kovářov úspěšné zvládnutí jubilejního ročníku, krásné programy a spokojené diváky i účinkující, a k tomu pochopitelně i co nejkrásnější počasí.

Při té příležitosti bych se ale rád zeptal - to už není na margo organizátorů kovářovského festivalu - kdo rozhoduje o tom, které akce jsou na tomto webu zařazovány mezi festivaly, a které mezi akce. Dnes jsem zde hledal nějaké informace o Mezinárodním folklorním festivalu Praha srdce národů, který Kovářovu předchází o týden. Nakonec jsem je našel, ale, světe div se, mezi folklorními akcemi, jako jsou výstavy, koncerty, ukázky poutě, taneční školy atd.!!! Nikoli mezi folklorními festivaly. A už vůbec ne v aktualitách.

Přitom je to nejvýznamnější a největší folklorní festival pořádaný v Praze za podpory hlavního města, městkých částí a MK! A taky má největší dopad, neboť od počátku není vázán na jedno místo, ale různé akce se konají na různých místech pražského centra i v sousedních městských částech.

Je na to nějaké vysvětlení? Kovářovanům se omlouvám, ale nebylo kam bych svůj dotaz umístil, než k nějakému festivalu.

Zveřejněno 18.05.2005 v 14:21 hodin
člen
Železnohorského
regionu
logo: MAS Železnohorský region