Centrum Železných hor

Kapela Libín-S na Vítkově Hrádku

Folklorní kapela Libín-S Prachatice na pozvání občanského sdružení Vítkův Hrádek přijela již téměř tradičně o první červencové sobotě na nejvýše položený český hrad - Vítkův Hrádek, aby ozdobila oslavu šestého výročí jeho otevření pro veřejnost.
Na rozdíl od loňského roku, kdy ze všech muzikantů
stékal pot, jaké bylo i tady na jednom z vrcholů Šumavy horko, letos byla hrozná zima. Zvědavé oči snad ohřívaly teploměr před vstupem na vyhlídkovou
terasu, přesto jeho rtuť dosáhla nejvýš na desítku, většinou však byla dost pod ní. Brrr...zima...
Kapela Libín-S přivezla na Vítkův Hrádek nejen jihočeskou lidovou hudbu, písničky ale také humor. Kapelník František Jordák prokládal totiž písničky vtipy a poznámkami, které přinesly jistě teplo do duší diváků, kterých bylo navzdory počasí docela dost.
Občas se nebe rozplakalo, drobně pršelo, nebyl to ale žádný slejvák, jindy zase ze šedých mraků vykouklo sluníčko. Potom se otevřel z dřevěné vyhlídkové plošiny v hradní věži nádherný výhled nejen do Vltavského údolí s Lipenskou přehradní nádrží.
Na druhou stranu, do Rakouska bylo vidět také krásně, jen ty Alpy dnes holt byly schované za mraky. Jen kdyby ta zima nebyla... Brrr...! I přes tu zimu muzikanti z kapely Libín-S Prachatice hráli pro potěchu pocestných, kteří se přidali a zpívali.
Po druhé hodině po poledni Léta Páně dva tisíce jedenáct se před kostelem Svatého Tomáše v podhradí Vítkova Hrádku setkal Vítek I. z Prčice se svým písařem a se svými pěti syny. Vítek se rozhodl, že mezi ně rozdělí jednotlivá panství - Krumlov, Rožmberk, Hradec, Landštejn s Třeboní i Ústí. Slavnostnímu aktu ze šera středověku přihlížely i zástupy diváků jedenadvecátého století.
Každý ze synů, dostalo se nejen na syny manželské, ale i na toho nemanželského, obdržel nejen panství, ale i nový znak. Zlatou růži v modrém poli spolu Hradcem dostává nejstarší Jindřich, stříbrnou růži ve červeném poli s třeboňským panstvím pak Vítek z Klokot, Vítek obdržel Krumlov a Rožmberk spolu s červenou růží ve stříbrném poli, předek pánů ze Stráže modrou růži ve zlatém poli a nemanželský Sezima panství ústecké a černou růži ve zlatém poli.
Chcete vědět, kdy zase přijede prachatická folklorní kapela na Vítkův Hrádek? Když Bůh dá, bude to opět v první červencovou sobotu roku 2012, tedy 07.07.2012! Nebude se slavit jenom sedmé výročí otevření hradu pro veřejnost, ale i narozeniny předsedy občanského sdružení Vítkův Hrádek, ale pozor, to druhé, to je tajemství! Bude to jistě sláva veliká!

Ing. Hynek Hladík
CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602272442
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache

Zveřejněno 07.07.2011 v 03:27 hodin
člen
Železnohorského
regionu
logo: MAS Železnohorský region